Haberler

Haberler (12)

Özgür Çocuk Kulübü öğrencileri Yıl Sonu Programında bir araya geldi.

Eyüp Belediyesi Yeni Kültür Merkezi’nde yapılan program Malik Akinci ve Abdulaziz Paşazade’nin okuduğu Kur’an-ı Kerim ve mealiyle başladı.

unuculuğunu Sümeyye Tepetam ve Sümeyye Kuşcu’nun yaptığı program İslam coğrafyasında yaşanan zulmü aktaransinevizyon gösterisiyle devam etti. Duygu yüklü sinevizyonun ardından Özgür Çocuk Kulübü öğrencilerinin hazırladığı ve Mısır direnişini anlatan Kardeşim Sen Özgürsün adlı tiyatro yer aldı.

Tiyatronun ardından sahne alan öğrenciler Birleşmiş Milletlerin Çocuk Hakları sözleşmesini eleştiren bir gösteri sundular. Ölü Çocuklar adlı tiyatroda Suriye, Filistin, Mısır gibi coğrafyalarda öldürülen çocukların dilinden savaşın acımasız yüzü aktarıldı. Mısır’da şehit edilen Esma Biltaci’nin de canlandırılması büyük beğeni topladı.

Programda Hasan el-Benna, Cemalettin Afgani, Seyyid Kutup, Mevdudi, Muhammed Mursi, Aliya İzzetbegoviç, Ali Şeriati, Abdülkadir Molla, Abdulkadir Salih gibi mücadele insanlarının hayatları Öncü Şahsiyetler adlı sunumla gerçekleştirildi. Öğrenciler öncü şahsiyetlerin misyonu ve günümüze bıraktıkları mirası şiirsel bir dille izleyicilerle paylaştı.

Zehra Türkmen’in günün anlamına dair kısa yaptığı kısa konuşmanın ardından Çocuk Kulübü öğretmenlerine hediyeler takdim edildi. Devamında çocuklarına hazırladığı Dua ile program devam etti.

Program, yapılan duanın ardından Çocuk Kulübü Korosu eşliğinde sahne alan Grup Kıyam'ın müzik dinletisiyle sona erdi.

Fotoğraf: Sevra Türkmen

44412
44411
4443
4449
ozgurcocukkulubuyilsonu2014-2
ozgurcocukkulubuyilsonu2014-4
ozgurcocukkulubuyilsonu2014-11
ozgurcocukkulubuyilsonu2014-13
4441
4448
44410

Tatvan Özgür-Der Çocuk kulübü piknikte buluştu.

Tatvan Özgür-Der bünyesinde çalışmalarını sürdüren Özgür Çocuk kulübü öğrencileri yıl sonu pikniğinde buluştu. Hafta sonları yapılan çocuk kulübü çalışmaları yaklaşık bir yıldır devam ediyordu. Öğrenciler ve öğretmenlerin katıldığı programda bilgi yarışması ve futbol müsabakası  etkinlikleri yapıldı.

tatvan-20140609-03
tatvan-20140609-01
tatvan-20140609-02

Bingöl’de faaliyet gösteren Bilgi ve Düşünce Derneği Çocuk Kulübü’nün yıl sonu programı Belediye Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Bingöl’de faaliyet gösteren Bilgi ve Düşünce Derneği Çocuk Kulübü’nün yıl sonu progarmı Belediye Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Sunuculuğunu Çocuk Kulübü hocalarından Erhan Ozan’ın yaptığı gecede ilköğretim ilk kademe ve orta kademe öğrencilerinin hazırladığı sinevizyon, şiirler, ezgiler, oratoryo, tiyatro ve dua bölümlerinden oluşan bir program icra edildi.

Kur’an’ı Kerim ve mealinin okunmasıyla başlayan programda ilk olarak yıl içi etkinliklerin gösterildiği bir sinevizyon sunumu yapıldı.  Açılış konuşmasını kulüp hocalarından Ayşe Kıyıcı yaptı. Yıl boyunca yapılan etkinliklerden bahseden Kıyıcı ailelerin çocuk eğitim çalışmalarına mutlaka destek olmaları gerektiğini, aksi takdirde dernek faaliyetlerinin yeteri manada istenilen etkiyi uyandırmada kifayetsiz kaldığını belirtti. Bu anlamda aile eğitim seminerleri de düzenlediklerini ve bunun da eğitimin önemli bir ayağını oluşturduğuna vurgu yaptı.

Daha sonra dernek adına dernek başkanı Mustafa Yılmaz kısa bir selamlama konuşması yaptı. Dernek çalışanlarına ve ailelere verdikleri emekten dolayı teşekkür eden Yılmaz, çocukların Allah’a adanan bir sadaka olduğunu, topluma bu genç nesiller üzerinden bir renk ve ruh verilebileceğini, ancak bu şekilde kendimizi ve ehlimizi ateşten koruyabileceğimizi belirtti.

Şiiler, ezgiler okunan gecede, Hz. Fatıma oratoryosu, Bahçe Sahipleri Kıssası canlandırıldı. Yine İslam coğrafyasından çocukların canlandırıldığı bir gösteri ile devam eden gece çocukların yaptığı etkileyici dua bölümüyle son buldu.

bingol-20140602-32
bingol-20140602-23
bingol-20140602-22

Özgür-Der Batman Şubesi Çocuk Kulubü yılsonu etkinliği gerçekleştirildi.

Batman İl Kültür Müdürlüğü yeni konferans salonunda sunuculuğunu Zeynep Nurdan Yavuz’un yaptığı Özgür-Der Batman şubesi çocuk kulübü programı 2013/2014 eğitim dönemi içerisinde gerçekleştirilen çalışmaların sinevizyon gösterisi ile başladı. Yoğun katılımın gözlendiği program Emre Tekin ve Fatma Kurşun tarafından okunan Kuran-ı Kerim kıraati ve mealinin ile başladı. Ardından dernek başkanı Mehmet Şat, selamlama konuşması için sahneye davet edildi. Mehmet Şat yaptığı konuşmada şunlara değindi : “Adalet ve ıslah çizgimizin bugünkü şartlarda öncelikli olarak çocuklar ve kadınlar üzerinden bir dalga oluşturması gerekir. Bugünkü yozlaşmanın yakıcı gerçekliği ve egemenler tarafından ekinin ve neslin ifsat edilmesi, en büyük sermayelerimiz olan çocuklarımıza sahip çıkmayı gerekli kılmaktadır.” Şat’ın yaptığı konuşmanın ardından ilkokul 1 ve 2. sınıf çocukları “Allah’tır ilk sözümüz” adlı ezgiyi seslendirdi. Daha sonra çocuklar çeşitli konularda ezberlemiş oldukları şiirleri seslendirdiler. Ardından ilkokul 3 ve 4. Sınıf çocukları tarafından “Peygamberler Geçidi” tiyatrosu sunuldu. Tiyatroda kronolojik olarak gönderilen elçileri temsilen sembolik maketleriyle çocuklar sahneye çıktı. Sonrasında Hürriyet Temsilciliği ilkokul 3 ve 4.sınıf çocukları tarafından “Biz Dünya Çocuklarıyız” adlı marş söylendi. Program ortaokul kız çocukları tarafından yapılan “Savaşın Çocukları” adlı tiyatro gösterisi, yoğun alkış alarak salonda duygusal bir atmosfer oluşturdu.  Furkan Ekinci ve Şenay Ekmen tarafından Kuran’da adı geçen peygamberler seyircilere hatırlatıldıktan sonra Yusuf Çekmen ve arkadaşları tarafından “Fil diyeti” adlı şarkılı gösteri keyifli anlar yaşattı. “İnfak” konulu tiyatro ortaokul kız çocukları tarafından sunularak çocuklara harçlıklarından bir kısmını infak etmeleri gerektiği hatırlatıldı. Program sonunda velilere sürpriz yapılarak dönem boyunca gösterdikleri ilgi ve özveri nedeniyle plaket verildi. Bu bağlamda yılın anneleri Fatma Tursun ve Selamet Polat, sırasıyla plaketlerini Betül Şat ve Fahite Sevim’den; yılın babaları olarak seçilen Latif Rüzgar ve Erol Uygur da Mehmet Şat ve Şefik Sevim’den plaketlerini aldılar. Çocuk Kulübü öğretmenleri tarafından çalışmalardaki özel çabalarından dolayı Betül Şat’a verilen plaket ile program sona erdi.

Haber: Meryem Beyza SEVİM

Fotoğraf: Musab SEVİM

batman-20140602-1
batman-20140602-2
batman-20140602-3
batman-20140602-4
batman-20140602-5
batman-20140602-6
batman-20140602-7
batman-20140602-8
batman-20140602-9
batman-20140602-10
batman-20140602-11
batman-20140602-12
batman-20140602-13
batman-20140602-14
batman-20140602-15
batman-20140602-16
batman-20140602-17
batman-20140602-18
batman-20140602-19

Özgür-Der Çorum Şubesi bünyesinde faaliyet yürüten Özgür Çocuk Kulübü, 2013-2014 eğitim yılı etkinliklerini Turgut Özal Konferans Salonunda gerçekleştirdiği yıl sonu programı ile tamamladı.

Mustafa Kerim Üngör ve Nur Sümeyye Karaoğlan’ın öncülüğünde yıl boyunca Kur’an, Hadis, Esmaü’l Hüsna, Karakter Eğitimi vb. başlıklar altında devam eden çocuk kulübünde, miniklerin hazırladığı gece ile eğitim çalışmalarına ara verildi.

Velilerin ve gönüldaşların katılımının yoğun olduğu gece de çocukların sergiledikleri performansları takdir ve beğeni topladı.

6-9 yaş grubu miniklerin hazırladığı gece Kur’an tilaveti ve mealinin okunması ile başladı. Çocuk kulübünün yıl boyunca gerçekleştirdiği etkinliklere ait görüntülerden oluşan sinevizyon gösteriminin ardından, çocuklar Ayet ve Hadis demetleri ve şiirlerle sahne aldılar. Namaz Bilinci ve Televizyon ve internet bağımlılığının zararlarında konu edildiği gecede, Mısır, Suriye, Tunus, Doğu Türkistan gibi İslam coğrafyasından da bilgiler verildi. Zulme karşı mücadelenin vurgulandığı bölümün ardından ezgilerin de seslendirildiği gece, çocuklara başarı belgelerinin verilmesi ve fotoğraf çekimleri ile son buldu.

 

corumozgurcocukkulubumusamere-1
corumozgurcocukkulubumusamere-5
corumozgurcocukkulubumusamere-8
corumozgurcocukkulubumusamere-2

Özgür-Der Diyarbakır şubesi ortaokul öğrencileri futbol turnuvasında buluştu. 5.6.7. ve 8.sınıflar arası yapılan futbol turnuvası, bugün yapılan ilk maçla başladı.

Gençler arasında kaynaşmaya neden olan turnuvanın ilk maçı oldukça heyecanlı geçti. Gençlerin çok sevindiği yüzlerindeki tebessümden anlaşılıyordu.

35717
35712
35714
35713
35715
35716

 
Özgür Çocuk Kulübü ortaokul ve Özgür-Der Lise öğrencilerine sunumunu Oktay Altın’ın gerçekleştirdiği “İslami kimlik ve Müslüman şahsiyet” konulu bir seminer verildi.

Altun konuşmasına "Ben kimim, niçin varım, neyi hedefliyorum?" gibi insanın varoluşuna tekabül eden temel sorulara verilen cevaplarla bir kimlik tanımlaması yaptığımızı söyleyerek başladı. Bu anlamda kimliğimizi oluşturan evrene, hayata, insanlara ilişkin temel kabullerimizin ve bu çerçeve içinde kendimize biçtiğimiz misyonun bir yönüyle bizi farklı kılarken bir yönüyle de insalarla birlikteliğe sevk ettiğini belirtti. Müslümanlar olarak sahip olmamız gereken kimliğimizin ise bizi silik, edilgen, sıradan bir canlılar topluluğu olmaktan çıkarıp, izzet ve sorumluluk sahibi bir ümmet olma bilincine eriştirerek bir yandan hayatın ve ölümün amacını öğretirken bir yandan da bize insanlar için çıkarılmış hayırlı bir “örnek toplum” olma vasfı kazandırdığına dikkat çekti.

İslami şahsiyet kavramının sadece Müslüman olmanın gerekli kıldığı genel özellikler ve yükümlülüklerle sınırlı olmayıp, daha yoğun, daha özel ve daha ağır bir sorumluluk alanına tekabül ettiğini İslami bir şahsiyetten söz edebilmek için birbiriyle sıkı sıkıya bağlı akidevi netlik, salih kişilik ve düşünce ve eylem planında siyasi tutarlılık gibi bu üç temel boyutun bir şahıs üzerinde aynı anda tezahürünü gerektirdiğini söyledi. Akidevi netlik boyutunda ;

-Allah'ı tanımak ve O'na inanmak (Kur’an’a göre)

-Ahiret gününe inanmak

-Kitab’a inanmak

-Rasul’e inanmak, O’nu sevmek ve O’nu örnek almak konularına yer verdi.

Salih kişilik boyutunda; İslami şahsiyetin oluşturulabilmesi için gerekli vasıflar, bu vasıfların günlük hayata yansımaları ve aşılması gereken zaafları ele aldı.

İslami bir şahsiyetin oluşturulabilmesi için çeşitli vasıflara sahip olmak gerektiğini bu vasıfların ortaya çıkabileceği ve gelişebileceği zeminin ise akidevi netlik, salih kişilik ve düşünce ve eylem planında siyasi tutarlılıktan oluştuğunu söyleyerek bu vasıfları sıraladı:

-Sağlam, yakini bir itikada sahip olmak.

-Sahih itikadıyla paralel ferdi ve toplumsal salih amellerde bulunmak

- Kur’an’ın ahlaki ile ahlaklanmak:  Yürüyen Kur’anlar olabilmek önemlidir. Bu anlamda karşımızda duran engelleri aşabilmeliyiz. Bunlar:

1-Düşünsel yetersizlik ve sığlık; slogan düzeyinde tespitlerle yetinmek.

2-Geçmişin getirdiği sorgulamama hali, hikmet arama, bariz yanlışlara gerekçe üretme.

3-İnanılan, savunulan ile yaşanan arasında kopukluğun olması

4-Mücadelenin gerektirdiği sıkı dayanışma, toplum eylemlerin getirdiği sıkıntılardan kurtulma, İslami mücadeleyi haftada bir ya da birkaç günlük düzenli toplantılara, tefsir yapma-dinlemeye indirgeme. Dertsiz-ağrısız başım.

5-Yaşanan haksızlıklar, zulümler karşısında hedef büyüterek, gerçekçi Salih amellerden kaçınmak ya da hayatı sadece şiddet üzerine bina etmek.

6-Olgunlaşamama: Sorumsuzluk, tartışmacılık, bilmeden kanaat sahibi olmak, çokbilmişlik,

7-Bilgi sahibi olmayı amaç haline getirmek, akademik bilgilenmeyi, kariyeri her şeyin önüne geçirmek. 

8-Benmerkezcilik,

9-Dünyevileşme; dünyadaki kazancı ahiret kazancına tercih etme.

10-Vakıadan kopuk bir şekilde gereğinden fazla iyimser, gereğinden fazla kötümser olma.

11-Vakıaya teslim olma, ilkelerde sabit olamama, rölativizm.

12-Hızlı değişim karşısında donuklaşma, muhafazakârlaşma.

13-Katı hiyerarşik yapı,

14-Hiçbir hiyerarşinin olmadığı anarşik yapı.

15-Ciddi konularda bile lakaytlaşma, ciddiyetsizlik.

16-Kusur görmeme ya da sadece kusur arama.

17-Eleştirilere tahammülsüzlük,

18-İdareyi maslahat.

-Bilgilenme ve düşüncede yoğunluk ve derinlik

-Ahlaki zaaflardan beri olmak: Müşriklerin gözünde bile ‘emin’ bir Resul’ün önderliğine tabi olmanın mahiyeti hakkında çokça düşünmek gerekir.

-Mesajı süreklilik içinde aktarma gayreti: “Hikmetle ve güzel öğütle Rabb’inin yoluna çağır ve onlarla en güzel biçimde mücadele et.” (Nahl,16/125).

-Söylenen ve savunulan her şeyi pratiğe aktarma sorumluluğu: “İnsanlar yalnız ‘inandık’ demekle hiç sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar?” (Ankebut, 29/2) “... Yapmayacağınız şeyi niçin söylersiniz?” (Saf,61/2)

-Mükellef yaşa geldikten sonra Müslümanca, Allah’ı razı edecek şekilde yaşamak gibi bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk ertelenemez.

-İslam kişisel, bireysel bir din değildir. Kişide tutarlı bir inanç oluşturur. Bu inanç, kişisel ahlaka yansır. Kişisel ahlak toplumsallaştırılır. Kişi merkezinden çevreye doğru açılan şemsiye gibidir ve şemsiyenin kapsadığı alan mümkün mertebe genişletilmeye çalışılır.

-İslami kimlik, örgütlü, cemaat olmayı zorunlu kılar. Mümin ferdin yüklendiği sorumluluk, kişilerin tek başlarına altından kalkabilecekleri bir sorumluluk değildir. Eğer öyle algılanıyorsa, algılanan din eksiktir, muharreftir.

-Çevreyle güçlü bir teması, ilişkiyi içeren ed-Din’e inanan ve bu Din’in gereklerini yerine getiren Müslüman şahsiyet, birçok tepkiyle karşılaşacaktır.

-Bu tepkilere en güzel mücadele esastır. Bu da kendiliğinden gelişen çaba ve oluşumlarla değil, bilinçli ve örgütlü çabalarla olacaktır.

-Tevhid, hak ve adaletin ikamesi soyut bir Müslümanlık iddiasıyla asla gerçekleşemez. Bu mücadelenin üstlenilebilmesi için güçlü şahsiyetlere ve güçlü şahsiyetlerden oluşan cemaatlere ihtiyaç vardır.

-Nitelikli şahsiyet ve yapı ilişkisi, öncelik sonralık ilişkisiyle değil, karşılıklı etkileşimle gerçekleşir.

-“Müslüman” kelimesinin nitelikli şahsiyeti karşılaması gerekir.

-Müslüman şahsiyet daha yoğun, daha ağır bir sorumluluğa talip kişidir. Kısaca “öncü”dür.

-Sözlü bir iddia yeterli değildir. Bir kez sahiplenilip örneklendiğinde ilelebet devam edecek bir haslet de değildir. Uzun bir süreci kapsar, sürekli imtihan bilincini ve teyakkuzu gerekli kılar.

Seminer öğrencilerin kendilerine örnek aldıkları şahsiyetleri ve onların özellikleriyle ilgili yaptıkları açıklamalardan sonra sona erdi.

Özgür Çocuk Kulübü Muş/Hasköy’de bulunan öğrenciler için kitap topladı. Toplanılan kitaplar Muş’ta ki çocuklarla buluşmak üzere yola çıktı...

 
 
 

Özgür Çocuk Kulübü öğrencileri bu hafta sonu Suriyeli kardeşlerine destek olmak için toplandılar. Bir araya gelen öğrenciler Suriye yararına satmak için çoraplardan ve tahta kaşıklardan bebekler yaptılar. Yaptıkları bebekleri satışa sunan çocuklar elde edecekleri geliri Suriyeli Çocuklara gönderecekler... 

Batman Özgür Çocuk Kulübü “Camimizi Tanıyoruz” konusu çerçevesinde T.P.A.O Site Korkut Özal Camisine ziyaret gerçekleştirdi.

Batman Özgür Çocuk Kulübü olarak bu hafta ilkokul 1,2,3,4.sınıf üyelerimizle “Camimizi Tanıyoruz” konusu çerçevesinde T.P.A.O Site Korkut Özal Camisine ziyaret gerçekleştirildi. Cami içerisindeki yer ve bölümlerin kullanımları hakkında çocuklar bilgilendirildi. Cemaat bütünlüğünün ümmet olma bilinci üzerindeki ilk adım olduğu vurgusu yapılarak, Cemaat ile namaz kılmanın adabı ve farziyetleri birebir çocuklara uygulamalı öğretildi. Cemaatle kılınan namazın ardından başta Suriye olmak üzere İslam coğrafyasında zulme maruz kalan Müslümanlara dua edildi. Ardından çocuklarla piknik ve çeşitli oyunlar oynanarak gezi tamamlandı.

 

İŞTE Webim